مراحل ساخت موشن گرافیک در چهار مرحله ساده

امروزه صنعت ساخت موشن گرافیک در حال پیشرفت است و رسانه ها توجه ویژه ای به آن دارند. از این رو فرصت های شغلی مرتبط با آن نیز در حال افزایش است. در موشن گرافیک، برای روایت داستان از طرح های گرافیکی متحرک استفاده می شود، به همین دلیل سختی ها و محدودیت های ساخت فیلم را ندارد.

ساخت موشن گرافیک

نمونه طراحی موشن گرافیک

فرایند ساخت موشن گرافیک از چند مرحله شکل می گیرد. به خاطر داشته باشید که هر مرحله هدف خاصی را دنبال می کند و نباید آن را از قلم انداخت.

مراحل ساخت موشن گرافیک

مرحله اول:

  • نوشتن فیلمنامه

ساخت موشن گرافیک با نوشتن فیلم نامه آغاز می شود. به عبارت دیگر نباید قبل از نوشتن فیلمنامه سراغ استوری بورد رفت. با اینکه ویدیو های موشن گرافیک بسیار کوتاه هستند، اما برای روایت داستان یا جزئیات مکالمات، به فیلمنامه نیاز دارید. برای نوشتن فیلم نامه سوالات زیر را از خود بپرسید:

  1. مخاطب من چه کسانی هستند؟
  2. می خواهم مخاطب چه چیزی را یاد بگیرد (یا انجام دهد، یا به خاطر بسپارد)؟
  3. مخاطب با دیدن این ویدیو چه حسی باید داشته باشد؟

هنگام نوشتن فیلمنامه باید به تعداد کلمات توجه کنید. به خاطر داشته باشید که هدف اصلی ساخت موشن گرافیک، شفافیت و سادگی است. علاوه بر این می توانید از راه های مختلفی داستان را روایت کنید. بر خلاف اینفوگرافی، در این قبیل ویدیو ها ابزارهای مختلفی مثل صدا و طرح های گرافیکی متحرک در اختیار دارید که در روایت داستان به شما کمک زیادی خواهد کرد.

مرحله دوم:

  • استوری بورد

در ساخت موشن گرافیک، بعد از اینکه فیلمنامه قابل قبولی طراحی کردید و کارفرما آن را تایید کرد، نوبت به طراحی استوری بود می رسد. در این مرحله ایده های نوشته شده در فیلمنامه به صورت مصور طراحی می شود. بهتر است این طرح ها را بر روی وایت برد کشیده و در صورت نیاز آنها را اصلاح کنید.

 

استوری برد موشن گرافیک

نمونه یک استوری بورد

مرحله سوم:

  • تبدیل استوری بورد به طراحی گرافیکی

در هر پروژه ای انتخاب سبک و رنگ صحنه، به اندازه خود داستان اهمیت دارد. به خاطر داشته باشید که حتی طراحی های ساده هم می توانند تاثیر زیادی بر روی مخاطب داشته باشند. زمانی که طرح گرافیکی بر اساس استوری بورد و فیلمنامه آماده شد، باید آنها را به حرکت درآورید.

مرحله چهارم:

  • ساخت موشن گرافیک، متحرک کردن طرح ها

در این مرحله تمامی اجزا در کنار هم چیده می شوند. وقتی وارد این مرحله می شوید، باید دقیقا بدانید که محصول نهایی شما چگونه خواهد بود. علاوه بر این، در آخرین مرحله ساخت موشن گرافیک، باید در مورد موضوعات زیر نیز تصمیم گرفته باشید:

در ساخت موشن گرافیک، تنها نحوه ظاهر شدن یا محو شدن اجزای صحنه مطرح نیست. این کار باید به گونه ای انجام شود که مخاطب را سر در گم نکند.

  • زمانبندی

سرعت وقوع اتفاقات می تواند عامل اصلی موفقیت یا شکست پروژه باشد. اگر سرعت آن خیلی سریع باشد، ممکن است مخاطب مطلب مورد نظر را دریافت نکند. برعکس این ماجرا نیز صادق است، اگر سرعت خیلی کم باشد توجه مخاطب به جای دیگری معطوف خواهد شد.

  • موسیقی

مثل عناصر دیگر، موسیقی هم تاثیر زیادی در جلب توجه مخاطب دارد. موسیقی می تواند حس مورد نظر را در بیننده ایجاد کرده، فضاهای خالی موشن گرافیک را پر کرده و به طور کلی بر روی روایت داستان تاثیر بگذارد.

شرکت دیجیتال مارکینگ پویا آرت” ضمن سپاسگزاری از شما بابت مطالعه مقاله فوق، اعلام می‌دارد به پاس این توجه به شما یک جلسه مشاوره رایگان (حضوری یا تلفنی) جهت ایجاد یا توسعه کسب و کارتان هدیه می‌دهد تا دانش خود را در اختیار شما گذاشته و تجربه های موفق و بی‌نظیرش را با شما به اشتراک بگذارد.
در این جلسه پر محتوا کارشناسان ما ابتدا با تخصص و کسب و کار شما آشنا می‌شوند و بعنوان یک راهنما و مربی شما را با روش‌های اثربخش دیجیتال مارکتینگ آشنا می‌نمایند.
در این جلسه ی مشاوره، با مفاهیم زیر آشنا می‌شوید.
اصول و مزایای یک “طراحی وبسایت حرفه ایی” و تفاوتها بین “سایت شرکتی” و “سایت فروشگاهی” ، همچنین شما با “روشهای سئو” (SEO) ( Search Engine Optimization) آشنا می‌شوید، در این جلسه مشاوره شما با “اصول برندینگ” و ابزار آن آشنا خواهید شد، جایگاه مشتریان وفادار (“باشگاه مشتریان“) و سامانه “مدیریت ارتباط با مشتریان” (“CRM”) را در میابید ، در خصوص “محتوا مارکتینگ” و “ویدئو مارکتینگ” هم مطالب بسیار ارزنده و آموزنده ایی دریافت می‌کنید، شدیدا پیشنهاد می‌کنیم از این فرصت طلایی استفاده کنید. لازم بذکر است هزینه مشاوره این جلسه حرفه ایی سه ساعته معادل ٣.۵ میلیون تومان است اما برای افرادی که در بخش “ارتباط با ما” یا بخش “برندینگ” فرم تکمیل کنند یا از طریق واتساپ سایت درخواست بدهند،کاملا رایگان خواهد بود.

2 دیدگاه

دیدگاه خود را ارسال کنید...